Hračky pro novorozence a kojence od 0-6 měsíců
- Michaela
- 6. 12. 2023
- Minut čtení: 3
Které hračky by měly být nedílnou součástí všech rodičů ať už novorozenců nebo kojenců? Vzhledem k tomu, že novorozenci nemají plně vyvinutý zrak a umí zaostřit na dálku 20-30 cm a k tomu nerozeznají barvy, je dobré pořídit jako první vysoce kontrastní hračky.
Během prvních dnů a měsíců je nejlepší podpořit vývoj miminka vysoce kontrastními hračkami ať už se jedná o různé černobílé knížky (klidně s prvky červené, žluté), leporela, kartičky, kolotoče nebo klidně i na papír vytištěné černobílé obrazce. Proč? Protože miminka až do 4 měsíce věku vidí černobílé spektrum a proto je vhodné jejich vývoj podpořit černobílými knížkami, obrázky a hračkami. Kontrastní obrázky stimulují zrak miminka, které tím trénuje zaostřování, aktivuje pravou mozkovou hemisféru a zdokonaluje si okamžitou paměť. Ať už máte cokoliv kontrastního ukazujte to miminku vždy zhruba ve vzdálenosti 20-30cm a pomáhejte dítěti s jeho vývojem například tak, že ho motivujete obrázky na zádech a na bříšku. Nám se velmi osvědčilo rozprostřít leporelo na přebalovacím pultu, tím miminko zabavíte i u přebalování, hodí se to nejvíce u novorozence. Osobně jsem bojovala s tím, že miminko stále spinká a nemá dostatek podnětů a mít leporelo kolem přebalovacího pultu byla skvělá možnost jak miminku stimulovat zrak.
No a co když je miminko už větší? Pořád můžeme pokračovat s černobílými hračkami a knížkami. Umožníme dítěti si knížky ohmatat. Knížky typu Black&White jsou k tomu velmi vhodné, protože tam nemáme jenom statické obrázky, ale kniha je vybavená i jinými prvky jako je šustění, pískání, je tam kousátko, takže se tím zabaví i větší dítě. Knížka umožňuje miminkům získat nové dovednosti od nácviku úchopu, přes stimulaci práce dásní díky kousátku, které některé miminka ocení už od 2 měsíců, některé od 4. Hlavně nezapomínejme dětem vše okolo popisovat a vysvětlovat. Pokud v knížkách jsou zvířátka, imitujeme jejich zvuky a popisujeme obrázky. Kromě toho čteme dětem hlavně pohádky, my čteme pohádky bratří Grimmů, Krtka, Staré řecké báje a pověsti a čteme v podstatě cokoliv, co je k dispozici. Četli jsme už i Dekameron, Vladaře nebo Modern Multivariate Statistical Techniques: Regression, Classification, and Manifold Learning.
Důležité je, abychom dětem pravidelně četli co nejdřív. Čtení a pravidelné mluvení a popisování věcí, které vidí okolo dítěti pomáhá s jazykovým vývojem, kognitivním vývojem a učí děti komunikovat. Představujeme tím dětem koncepty jakou jsou čísla, písmenka, barvy zábavnou formou. Vhodné jsou taky kromě pohádek dětské říkanky a dětské písničky. My čteme jak v češtině, slovenštině a angličtině. Samozřejmě je to na vás v kolika jazycích budete číst, podstatné je dítě seznámit s co nejvíce slovy.
PS: Rodiče, kteří se svými dětmi čtou každý den jednu obrázkovou knihu, je ročně seznámí s přibližně 78 000 slovy. To v případě, že čteme jenom jednu obrázkovou knihu. Co z toho plyne? Čtěme dětem co nejvíc.
Kromě toho zajímavý "fun fact": podle studie publikované v Cambridge University Press, viz zdroj. "Ti, kteří dosáhli vývojových milníků dítěte dříve v prvním roce života měli v 16 letech významně lepší (p<0,05) průměrné skóre v hodnocení učitelů a v 31 letech častěji dosáhli lepší úrovně vzdělání než ti, kteří se vyvíjeli pomaleji." Takže hrajme si s dětmi co nejvíce, čtěme jim, zpívejme si s nimi a samozřejmě nechávejme jim spoustu času, který mohou trávit sami na zádech a na bříšku (samozřejmě s naší kontrolou) ať mají prostor učit se sami a mohou tak dosáhnout milníků daleko dříve.
Mimo hračky je dobré mít nějaký hrací koberec se závěsnými hračkami, naše miminko zbožňovalo se na hračky koukat a bylo jimi fascinované už od malička. S roustoucím věkem začne hračky chytat a různě rozhoupávat, čímž si trénuje úchopy ale učí se chápat i koncepty jako je "akce a reakce".
No a kromě toho nemusíme využívat na čas na bříšku jenom přebalovací pult, ale můžeme využít i jakýkoliv hrací koberec. Později však doporučuji nějakou neklouzavou podložku, my máme puzzle. Tam je pro dítě snažší vydržet déle v rovnováze na bříšku, protože to tolik neklouže a zároveň pro nás je jednodušší napravovat dítě do "správně polohy". Jak mít dítě správně na bříšku? Na toto se podívejte na profesionální videa fyzioterapeutů, nebo si pro jistotu na fyzioterapii sami zajděte a poradí vám, jestli správně manipulujete s dítětem a pokud ne, poradí vám co opravit. Tím určitě nic nezkazíte a budete mít jistotu, že pomáháte dítěti se správným motorickým vývojem.
Zdroje:
Ukázka našich nejpopulárnějších hraček nebo podobných:
Odkazy na skvělé hračky pro miminka, které máme nebo podobné:
Comments